O kulturze fizycznej, czyli fizyka całkiem serio i zmiana przez sport

16 maja br. Studenci Akademii Młodych Odkrywców PWSZ w Pile uczestniczyli w następujących spotkaniach:
  • Zamień joystick na piłkę, czyli o wyższości sportu nad e-sportem, prowadzonych przez Justynę Jasoń.
  • Dlaczego fizyka to najważniejsza nauka?, które poprowadził Adam Klimont, doktorant fizyki eksperymentalnej na Uniwersytecie w Cambridge.
Podczas pierwszych zajęć pod okiem trenerki młodzi ludzie, krok po kroku, zajmowali się wpływem sportu na zdrowie, kondycję, relacje towarzyskie, niesienie pomocy innym, styl życia, naukę, czego wynikiem (co raczej nie powinno być zaskoczeniem) była zdecydowana wygrana sportu nad sportem elektronicznym (w stosunku 18:7). Pani Justyna jest aktywną sportsmenką, dokumentującą swoje sportowe osiągnięcia na stronie internetowej TriChange – moja zmiana przez triathlon.

Natomiast Pan Adam w następujący sposób podsumował swoje zajęcia: zajmowaliśmy się tym, co zewsząd nas otacza, czyli falami. Były fale akustyczne, radiowe, morskie i świetlne – wszystkich można było doświadczyć, a niektóre nawet wytworzyć. Mówiliśmy o różnych długościach fal i na własne oczy zobaczyliśmy, jak można rozszczepić światło. Na koniec zbadaliśmy jak światło zachowuje się w wodzie i w szkle, oraz jakie figle spłatać mogą fale świetlne, na przykład sprawiając, że moneta na dnie szklanki znika nam z oczu!