Akademia po japońsku

Piła: Akademia Młodych Odkrywców przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej nie ustaje w dostarczaniu wrażeń swoim studentom

Akademia po japońsku

Uczestnicy ostatnich zajęć AMO czerpali z bogatej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Uczyli się umiejętność autoprezentacji oraz skutecznej samoobrony.

Tym razem najmłodsi słuchacze Akademii mieli okazję zanurzyć się w kulturze japońskiej. Przedstawiciele stowarzyszenia Shintaigi dojo zajęcia z dziećmi zaczęli od degustacji japońskich herbat. Nie mogło zabraknąć prezentacji stroju kimono, jednak największe emocje wywołał pokaz sztuk walki: aikido i kenjutsu. Pierwsza ze sztuk polega na skutecznej samoobronie, natomiast druga uczy posługiwania się mieczem. Instruktorzy prezentowali również techniki walki z użyciem kijów treningowych tzw. bokuto. Najbardziej wyczekiwanym przez młodych adeptów momentem był jednak krótki trening aikido na własnej skórze.

Druga część wykładów sprzyjała wyciszeniu. Dzieci dowiedziały się, co kryje się pod tajemniczo brzmiącymi wyrazami: storytelling i kamishibai. Opowiadanie historii oraz japoński teatrzyk uzupełniały się podczas barwnych zajęć, podczas których dzieci puściły wodze fantazji. Najpierw usłyszały bajkę „O gąsienicy, która stała się motylem oraz o tym, dlaczego ptaki wiją gniazda”. Historia ta, z dalekiej Australii zamknięta była w tajemniczej skrzyneczce, po której otwarciu oczom słuchaczy ukazywały się przepiękne ilustracje. Następnie mali studenci przystąpili do tworzenia w grupach własnych opowiadań, które potem zilustrowali i odtworzyli w japońskim teatrzyku.