Tajniki demokracji i higieny

Piła: zajęcia w Akademii Młodych Odkrywców cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

Kto siedzi na tronie Polski?

Czym jest ustrój państwa? Na czym polega trójpodział władzy? Dzięki udziałowi w zajęciach te i inne zagadnienia wagi państwowej nie są już obce uczestnikom akademii. Dla równowagi w drugiej części spotkania dzieci uczyły się, jak samodzielnie wykonać musujące kostki do kąpieli.

Pojęcia demokracji, monarchii, totalitaryzmu, faszyzmu czy anarchii nie brzmią już enigmatycznie dla najmłodszych studentów. Prof. nadzw. dr hab. Sebastian Stępień w bardzo interesujący sposób przybliżył im zasadnicze cechy poszczególnych ustrojów państw. Dzieci dowiedziały się również, jacy królowie rządzili Polską i z czego zasłynęli. Obejrzały również banknoty z podobiznami władców. Rozmawiano także o trójpodziale władzy. Odkrywcy wiedzą już, że władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza stanowią podstawę stabilnego państwa. Spotkanie zakończyło się turniejem wiedzy, w którym każda prawidłowa odpowiedź nagrodzona była słodyczami.

Następnie dzieci zanurzyły się w sali wypełnionej aromatami olejków eterycznych. Zajęcia z p.Katarzyną Kordus obaliły mity dotyczące mycia się. Słuchacze poznali sześć kroków prawidłowego mycia dłoni, dowiedzieli się kiedy i czym należy to robić. Przekonali się także, że bez mydła nie uda się zmniejszyć napięcia powierzchniowego wody. Najwięcej emocji wzbudziło jednak samodzielne wykonanie musujących kostek do kąpieli. W tym celu użyto sody, kwasku cytrynowego, oleju kokosowego oraz olejków zapachowych. Ubrudzeni barwnikiem spożywczym eksperymentatorzy mogli przećwiczyć prawidłowe mycie rąk…