Poznajemy tajniki naszego mózgu

Jak zbudowany jest mózg oraz jak się nim sprawnie posługiwać-to tematy przewodnie minionych zajęć w Akademii Młodych Odkrywców.

Zarówno zajęcia przeprowadzone przez dr Monikę Kłos, jak i p. Michała Mostowskiego skupiały się na pracy naszego mózgu. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały, jakie funkcje pełni pień mózgu, za co odpowiada międzymózgowie i kora mózgu.

Dowiedziały się, że mózg można porównać do generała, który dowodzi żołnierzami-neuronami. Podczas zajęć zastanawiano się również nad istotą snu oraz omawiano sposoby dbania o ten skomplikowany narząd.

Druga część sobotniego spotkania została poświęcona praktycznemu wykorzystaniu możliwości naszych mózgów. Słuchacze poznali niezwykle przydatne techniki zapamiętywania, tzw.mnemotechniki.

Dzięki ćwiczeniom mali studenci bez problemu zapamiętywali za pomocą Łańcuchowej Metody Skojarzeń. Do przyswajania słówek z języków obcych nieoceniona okazała się Technika Słów Zastępczych. Natomiast tzw. "zakładki liczbowe" ułatwiały zapamiętywanie cyfr.

Uczestnicy byli pod dużym wrażeniem zajęć i nie kryli podekscytowania wtajemniczeniem w sprytne sposoby na szybkie zapamiętywanie.