Nowoczesne technologie w spawaniu metali w PWSZ

O tym właśnie dyskutowano podczas IV seminarium naukowego „Spawanie metali - wymagania, badania, nowe technologie", które odbyło się 23 listopada w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile.
     Seminarium jest wyjątkową, w skali regionu, możliwością skorzystania z wiedzy praktyków, którzy przedstawili nie tylko nowatorskie metody spawania metali, ale także prowadzone badania oraz system jakości w spawalnictwie.
     Jak każdego roku, prawdziwą atrakcją był także pokaz materiałów i akcesoriów spawalniczych oraz przede wszystkim - możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na specjalnych symulatorach spawania, które okazują się niezwykle przydatne w procesie kształcenia przyszłych specjalistów. Dzięki takim wirtualnym stanowiskom do spawania, osoba początkująca przechodzi przez podstawowe etapy nauki do bardziej złożonych procesów. Kształcenie praktyczne odbywa się więc w komfortowych warunkach, które zapewniają maximum bezpieczeństwa.

     W pierwszej części seminarium udział wzięło ponad 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Piły i okolic. Druga część z kolei była przewidziana dla osób, które zawodowo związane są z prezentowaną tematyką. Mogli oni skonfrontować swoją wiedzę ze specjalistami i wypróbować najnowsze urządzenia.
Dzięki takim przedsięwzięciom możemy prezentować najnowocześniejsze osiągnięcia specjalistów krajowych i zagranicznych w zakresie spawania metali. Jednocześnie zachęcamy młodzież do wiązania swojej przyszłości z kierunkami technicznymi, ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę specjalistów jest ogromne - stwierdzili doc. dr Leszek Surówka oraz mgr inż. Zbigniew Wyrobek, pomysłodawcy i główni organizatorzy seminarium.

     Seminarium, które od lat przyciąga firmy krajowe i zagraniczne, jest atrakcyjnie nie tylko ze względu na możliwość podnoszenia kompetencji. Ukazuje ono jednocześnie, że branża spawalnicza rozwija się w zaskakującym tempie.

     Organizatorzy - Zakład Inżynierii Mechanicznej i Transportu Instytutu Politechnicznego PWSZ w Pile, Oddział SIMP w Pile, Koło SIMP przy PWSZ w Pile i Koło Spawalników SIMP w Pile, już zapowiadają, że szykują się do przyszłorocznej, jubileuszowej edycji, która z pewnością okaże się prawdziwą gratką nie tylko dla specjalistów z branży spawalniczej.

spawanie2012