Odkrywanie świata nauki podczas PIKNIKU TECHNICZNEGO

Udany piknik można zorganizować nawet pod koniec października! Udowodnił to Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile, który podczas PIKNIKU TECHNICZNEGO ukazał przyjazne oblicze nauk ścisłych.

Setki uczestników tego wydarzenia, dotarło do PWSZ ze szkół pilskich, ale nawet wałeckich i złotowskich. Mieli oni okazję uczestniczyć w przedsięwzięciach przygotowanych przez zakłady: budownictwa, elektrotechniki, inżynierii mechanicznej i transportu oraz pracownie chemii i fizyki. Wykładowcy i studenci PWSZ zaprezentowali uczniom m.in.: analizę płomieniową metali, płonący żel, złoty deszcz kryształków jodku ołowiu, deskorolkę napędzaną gaśnicą, zdejmowanie cienia, zabawy z suchym lodem, ogniową rurę Rubensa, śpiewające rurki, zasady murowania, elektro-droidy, model elektrowni atomowej, czujną elektronikę, pokaz funkcjonowania sprzęgła hydrokinetycznego.
Dzięki PIKNIKOWI, Instytut Politechniczny po raz kolejny udowodnił, że skomplikowane prawa natury i techniki, można wyjaśnić w nieskomplikowany sposób. Jednogłośnie potwierdzali to uczniowie, którzy bardzo chętnie brali udział w licznych doświadczeniach.

Aby dodatkowo zmobilizować uczestników PIKNIKU do zabawy z naukami ścisłymi, organizatorzy przygotowali konkursy, w które włączali się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Rysowano więc wzory chemiczne opiłkami żelaza, robiono wielkie bańki mydlane, dokręcano śruby, wymieniano koła samochodu osobowego na czas. Wielką atrakcją okazał się konkurs zorganizowany przez Zakład Elektrotechniki, który wygrała uczennica - potwierdzając tym samym, że kobiety radzą sobie z naukami ścisłymi równie dobrze jak mężczyźni.

Jak zapowiadają organizatorzy - PIKNIK TECHNICZNY na stałe zagościć ma w kalendarzu imprez PWSZ w Pile, ponieważ dzięki takim przedsięwzięciom zaszczepić można w młodych odkrywcach chęć zgłębiania tajników świata nauki.