Seminarium SPAWANIE - sukces po raz piąty!

Za nami kolejne Seminarium Naukowe SPAWANIE METALI - WYMAGANIA, BADANIA I NOWE TECHNOLOGIE. Miesiące przygotowań, setki uczestników, dziesiątki specjalistycznych firm krajowych i międzynarodowych oraz eksperci, prezentujący najnowocześniejsze rozwiązania w spawalnictwie.
     Organizatorzy po raz kolejny udowodnili, że Seminarium jest wyjątkową - nie tylko w skali regionu - możliwością skorzystania z wiedzy teoretyków i praktyków, którzy przedstawili także prowadzone badania, udoskonalające tę rozwijającą się dziedzinę.
     Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z licznie prezentowanymi materiałami i akcesoriami spawalniczymi i przede wszystkim - mieli możliwość sprawdzenia umiejętności na specjalnych symulatorach spawania, które okazują się niezwykle przydatne w procesie kształcenia przyszłych specjalistów.
     Co ważne - Seminarium zostało także połączone z DNIEM DRZWI OTWARTYCH INSTYTUTU POLITECHNICZNEGO, podczas którego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli zapoznać się ze specjalistycznymi pracowniami kierunków inżynierskich, prowadzonych przez PWSZ w Pile.

Przykładowe tematy i pokazy prezentowane podczas Seminarium:

  1. Wymagania dla zakładów produkujących części pojazdów szynowych wg normy PN-EN 15085 - mgr inż. Marek Kołodziej (IWE) - SLV GSI POLSKA sp. z o.o.
  2. Symulator spawania - mgr inż. Axel Börnert (IWE) - SLV HALLE
  3. „TPSi - Inteligentna Rewolucja" - mgr inż. Patryk Bydłowski (IWE) - FRONIUS - POLSKA sp. z.o.o.
  4. Wymagania normy PN-EN 15085 w zakresie badańpołączeńspawanych - mgr Ryszard Bartz, mgr inż. Kamil Ufland (IWE) - PUH TEST-LABORATORIUM BADAŃ NDT
  5. Najnowsze rozwiązania w zakresie portalowych maszyn CNC do cięcia plazmowo/gazowego - mgr inż. Marek Molędys - ESAB - POLSKA sp. z o.o.
  6. Ekologia i ekonomia - rozwiązania dla przemysłu firmy ABICOR BINZEL - mgr inż. Adam Bienias (IWE) - ABICOR BINZEL sp. z o.o.
  7. Wysokowydajne metody spawania sposobem na obniżenie kosztów produkcji - mgr inż. Piotr Wielgat (IWE) - IN TECH MET - SZCZECIN

Pokazy symulatorów i sprzętów m.in. takich firm jak: FRONIUS, SPAWALNIK, AIR PRODUCTS, N TECH MET, TÜV NORD POLSKA, ABICOR BINZEL, AIR LIQUIDE, SLV, ESAB, LABORATURIUM BADAŃ NDT TEST

Miło było gościć także Firmę GRAPIL, która po raz pierwszy włączyła się w Seminarium, prezentując specjalistyczną odzież ochronną.
Seminarium stało się także doskonałą okazją do zaprezentowania Centrum Transferu Technologii PWSZ, które przedstawił Dyrektor - dr inż. Edward Kruk.

Wielkie gratulacje należą się Organizatorom - Zakładowi Inżynierii Mechanicznej i Transportu Instytutu Politechnicznego PWSZ w Pile, Oddziałowi SIMP w Pile, Kołu SIMP przy PWSZ w Pile, Kołu Spawalników SIMP w Pile, którzy przygotowali tak rozbudowane przedsięwzięcie, jak również studentom, których pomoc była nieoceniona!

fot. doc. dr Leszek Surówka