Studia w Czarnogórze lub Kolumbii - to możliwe

Czarnogóra, Kambodża, Kolumbia – na wyciągnięcie ręki w PWSZ w Pile!
Kto nie marzył o odbyciu, choć części studiów poza granicami kraju – w Hiszpanii, Turcji, Belgii na Słowacji? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile poszła o krok dalej. Teraz studenci i pracownicy Uczelni, będą mogli skorzystać z wyjazdów do Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny – a to nie wszystko.

Nasz wniosek o uczestnictwo i realizowanie współpracy w ramach Programu Erasmus+ Międzynarodowa wymiana studentów i pracowników uczelni z krajami partnerskimi, czyli tzw. International Credit Mobility, został wysoko oceniony przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ – podkreśla Łukasz Marczak, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Pile. – Tworzyliśmy go w partnerstwie z m.in. największą publiczną uczelnią w Czarnogórze oraz z bardzo dobrymi uczelniami z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Są to partnerzy, którzy mają doskonałe doświadczenia w ramach współpracy międzynarodowej i są gwarancją wysokiej jakości kształcenia. Właśnie te czynniki oraz działania naszej Uczelni, spowodowały, że w skali kraju zdobyliśmy ponad 12% miejsc na wyjazdy dla studentów i ponad 20% miejsc dla pracowników do Bałkanów Zachodnich. To duże osiągnięcie i wyróżnienie projektu, z którego jesteśmy bardzo dumni!

To jednak nie wszystko – dodaje Łukasz Marczak. – Naszym kolejnym sukcesem jest otwarcie możliwości współpracy z uczelniami w Kolumbii i Kambodży. Te wyjątkowe opcje zostały stworzone dzięki UNIRO – Międzynarodowej Sieci Biur Współpracy Międzynarodowej, której współtwórcami była właśnie PWSZ w Pile oraz Uniwersytet w Alba Julia (Rumunia). Podczas jednej z konferencji, zorganizowanej przez UNIRO, nawiązaliśmy kontakt z uniwersytetem w Kolumbii, który był bardzo otwarty na możliwość współpracy z naszą Uczelnią. Podobnie jak uniwersytet w Kambodży, który otrzymał od nas zaproszenie do wspólnych działań. Dzięki nowym umowom, PWSZ w Pile gościć będzie także studentów i kadrę z tych odległych uczelni partnerskich.

Program wymiany międzynarodowej otwiera niesamowite możliwości dla studentów, którzy zamierzają rozwijać swoje umiejętności językowe, doświadczenie oraz kompetencje, które z pewnością docenią przyszli pracodawcy. Przekonani są o tym uczestnicy programu Erasmus+ m.in. Tinka Florea, studentka „1 Decembrie 1918” University (Rumunia), która przebywała w PWSZ w Pile – Dzięki wyjazdowi nauczyłam się odpowiedzialności i pewności siebie. Jedną z najlepszych rzeczy, jaką da ci taki wyjazd jest to, że podczas studiowania możesz kompletnie zanurzyć się w inną kulturę i styl życia… Więc jeśli się nadal zastanawiasz, czy warto jechać – zdecydowanie powiem ci, że tak! Gorąco polecam zostanie studentem Erasmusa, nie przegap swojej szansy!

Co ważne – w przypadku chęci skorzystania z nowych możliwości, jakie oferuje pilska PWSZ, istotny jest także aspekt finansowy. Miesięczne kwoty stypendium na wyjazdy do naszych nowych partnerów, to 700 euro, a w zależności od kraju wyjazdu studenci otrzymać mogą dofinansowanie kosztów przejazdu wynoszące od 275 do 800 euro – dodaje Łukasz Marczak. - Wzrosły także środki na dotychczasowe umowy w ramach programu Erasmus+. Obecnie nasi studenci mają możliwość wyjazdu do ponad 30 uczelni, a kwoty stypendium wahają się od 400 do 700 euro.