Spawanie w najnowocześniejszym wydaniu

3 grudnia, już po raz drugi, Zakład Budowy i Eksploatacji Maszyn przygotował prawdziwą ucztę dla specjalistów zajmujących się spawalnictwem. II seminarium naukowe „Spawanie metali - wymagania, badania, nowe technologie" zgromadziło profesjonalistów z firm krajowych i międzynarodowych, którzy wyjaśnili szerokiej publiczności m.in. jak nowe technologie wpływają na udoskonalenie urządzeń do spawania.
     Dzięki reprezentantowi firmy FRONIUS (Austria), zainteresowani mogli zapoznać się z działaniem wirtualnych stanowisk do spawania metali. Początkujący spawacz uczy się rzemiosła krok po kroku w komfortowych warunkach. Z czasem uczeń jest wprowadzany w coraz to bardziej szczegółowe zagadnienia i ustawienia parametrów. Taki schemat szkolenia zapewnia wysoką jakość i pewność, że uczeń będzie sprawnie wykonywał zadania spawalnicze - stwierdził mgr inż. Mariusz Spodobalski.
    Podczas części pierwszej-wykładowej, słuchacze mogli zapoznać się także z systemem zarządzania jakością ISO w firmie GSI SLV Halle (Niemcy), jak również z innowacyjnym systemem monitoringu procesów spawalniczych oraz z robotami spawalniczymi igm. Swoje doświadczenia spawalnicze przedstawili także pracownicy firm: SAPA i ESAB (Szwecja) oraz TEST (Polska).

    Druga część seminarium odbyła się w laboratoriach Instytutu Politechnicznego, gdzie już w sposób praktyczny przedstawiono m.in.: wirtualne stanowiska do spawania metali, pokazy cięcia metali oraz efekty spawania i zgniatania metali za pomocą impulsu elektromagnetycznego.

    Dzieki takim przedsięwzięciom chcemy promować kierunki techniczne, które kształcą specjalistów z wielu dziedzin, tak poszukiwanych na rynku pracy - stwierdził doc. dr Leszek Surówka, jeden z organizatorów seminarium. Liczymy na to, że w przyszłym roku będziemy mogli kontynuować tematykę tego seminarium, które w profesjonalny sposób pokazało praktyczne wykorzystanie nowoczesnych technologii w naukach technicznych.